|

Събиране на числата до 20: без и с преминаване на десетицата

Хей, малки герои на математиката! Днес ще се впуснем в чудесен свят от числени приключения, но този път без да прескачаме към следващия разред. Готови ли сте за забавление? Да започнем!

1. Събиране без преминаване на десетицата

Събирането без преминаване на десетицата е като събиране на любимите ви играчки – една по една!

Пример 1:

4 + 5 = 9

Поставете пръста си върху числото 4 на сметалото и го преместете 5 стъпки напред. До кое число стигнахте? Точно така, до цифрата на числото 9! Това е сборът на 4 и 5.

Пример 2:

12 + 7 = 19

Използвайте сметало и отбройте на него 12 топчета, а след това добавете към тях още 7. Колко топчета общо получихте? Правилно, 19!

Пример 3:

11 + 4 = 15

Поставете пръста си върху числото 11 на сметалото и след това го преместете 4 стъпки напред. До къде стигнахте? Да, на 15! Вие сте на прав път!


2. Събиране до 20 с преминаване на десетицата

Елате, малки герои, сега ще се забавляваме още повече! Ще научим как да събираме до 20, включително и с преминаване на десетицата. Готови ли сте за нови предизвикателства?

Сега, ще добавим малко магия в нашите числа, като преминаваме през десетицата!

Пример 1:

9 + 3 = 12

Започнете от 9 топчета на сметалото и добавете още 3. Този път преминаваме през десетицата! Стойността ни е 12. Магия, нали?

Пример 2:

8 + 9 = 17

Сложете 8 топчета на сметалото и прибавете още 9. Прескочихме 10 и стигнахме до 17! Каква забава!

Пример 3:

7 + 8 = 15

Започнете от 7 и добавете 8 топчета на сметалото. Този път отново преминаваме през десетицата! Стойността е 15. Магия, нали?


Така, малки приятели, вече сте на финала на нашата забавна математическа приказка. Надявам се, че сега ще можете лесно и с усмивка да събирате числа до 20, с и без преминаване на десетицата. Усмихнати числа ви чакат за нови приключения!

3. Загадки:

3.1 Събиране без преминаване на десетицата:

Загадка: “В градина има 6 цветчета, на тях кацнали 4 пеперуди. Колко цветя и пеперуди има общо в градината?”

Отговор: 10 цветчета и пеперуди общо (6 цветчета + 4 пеперуди = 10)

3.2 Събиране с преминаване на десетицата:

Загадка: “На овощно дърво растат 17 ябълки, а на друго още 3. Колко ябълки има общо на двете дървета?”

Отговор: 20 ябълки общо (17 + 3 = 20)


3.3 Игра:

“Числова Пътека”:

Нарисувайте числова линия на картон или по пода, която да съдържа числа от 1 до 20. Детето трябва да стъпва върху числата, докато решава задачи със събиране, предвидени от вас. Например, ако детето е стъпило на числото 8 и трябва да събере това число с 6, трябва да изчисли, че ще се озове на числото 14.

“Математически Балони”:

Напишете числа от 1 до 20 върху балончета и ги закачете по стаята. Детето трябва да отговори на математически задачи, като пробие балона с правилния отговор.

“Математическа Пъзел Игра”:

Изрежете картинка, наподобяваща пъзел, на парчета и напишете математически задачи на гърба на всяко парче. Децата трябва да решават задачите, за да сглобят пъзела правилно.

“Спирала на Числата”:

Направете спирала на хартия с числа от 1 до 20. Детето трябва да следва спиралата, отговаряйки на математически задачи по пътя.


3.4 Мисловни Карти:

“Карта на Числовите Връзки”:

Създайте карта с числа до 20, свържете ги със стрелки в зависимост от математическите връзки, например събиране, сравняване и т.н.

“Пътешествие в Числовия Лабиринт”:

Използвайте числов лабиринт с различни задачи. Децата трябва да решават задачите, за да стигнат от едната страна на лабиринта до другата.

“Математически Дърво”:

Направете дърво с корен, стъбло и клони, като всяко клонче съответства на определена математическа операция. Например, един клон може да бъде събиране, друг – сравняване и т.н.

“Числова Колажна Игра”:

Децата събират картини от списание, като след това ги подреждат в правилен ред на база на събиране или сравняване на числата в тях.

Тези игри и мисловни карти са създадени, за да предложат забавление и интерактивност, докато същевременно развиват математическите умения на децата.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *