|

Процент

Хей, Математковци! Днес отново сме заедно, за да се запознаем с един урок, който е от изключително значение, а именно – процент. Процентите са важна част от математиката, която използваме всекидневно: на пазар, в мола, при определени технически измервания и изчисления и още в много други ситуации от нашето ежедневие. Те ни помагат да сравняваме количества и да разбираме какво представлява част от нещо цяло. Нека да видим какво точно представлява процентът и как можем да го изчислим!

1. Теоретична част

1.1. От къде идва изчисляването на проценти?

В Древния Рим, много преди съществуването на десетичната бройна система, изчисленията често се извършвали с помощта на дроби, кратни на 1/100. Например Октавиан Август е наложил данък в размер на 1/100 върху стоки, продадени на търг – това е било известно на латински език като centesima rerum venalium (стотна от продадените артикули). Изчисления като тези са подобни на изчисляването на проценти.


1.2. Какво е процент?


Процент (от латинскиpro centum – „на сто“) е {\displaystyle {\frac {1}{100}}} (една стотна) част от едно число. Бележи се със знака %. Процентът е безразмерна величина (число). Процентите могат да се запишат и като десетична дроб, например 20 % от А = 0,20 . А. Използват се за означаване на част от цялото.

Процентът представлява част от 100 т.е. едно цяло (цяла пица, пълно с течност шише, язовир пълен с вода и още много други). Когато казваме, че нещо е 25%, например, това означава, че имаме 25 части от 100. Процентите често се използват в различни сфери от живота, като например:

  • Отстъпки в магазините;
  • Увеличения на заплати;
  • Резултати от тестове;

Ако например, имате 80% успеваемост на даден тест, това би означавало, че на всеки 100 опита 80 от тях ще бъдат успешни.


1.3. Как да изчислим процент?


Когато искаме да изчислим процент от дадено число, можем да използваме следната формула:

За да преобразувате дроби в проценти, разделете числителя (числото отгоре) на знаменателя (числото отдолу) и умножете по 100, това ще ви даде дробта като процент. Например, ако искаме да превърнем обикновената дроб 5/8 в процент правим следните действия:

Ако искаме да намерим частта от цялото число, можем да използваме формулата:

Ако си забравил какво означава понятието “част от число”, можеш да си го припомниш от нашата статия тук: https://matematko.com/%d1%87%d0%b0%d1%81%d1%82-%d0%be%d1%82-%d1%87%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%be/


2. Примери с проценти

Пример 1:
Да кажем, че имаме 200 лв. и искаме да намерим 20% от тях.

Следователно, 20% от 200 лв. са 40 лв.

Пример 2:
Ако искаме да разберем какъв процент представлява 50 лв. от 200 лв., използваме формулата:

Значи 50 лв. са 25% от 200 лв.


3. Изчислителни задачи

  1. Намерете 15% от 300 лв.

2. Какъв процент представлява 45 лв. от 180 лв.?

3. Намерете 10% от 1500 лв.

4. Какъв процент представляват 80 лв. от 400 лв.?


4. Текстови задачи

Задача 1:
В един клас има 30 ученика. 12 от тях са момчета. Какъв процент от учениците в класа са момчета?


Задача 3:
Ако един тест съдържа 20 въпроса и ученикът е отговорил правилно на 15 от тях, какъв процент от въпросите е решил правилно?


5. Практически задачи

Задача 1:
Във фирма, 25% от служителите получават бонуси. Ако в компанията работят 80 служители, колко от тях получават бонуси?

Задача 2:
Учениците от един клас имат възложен проект. 60% от тях са завършили проекта. Ако в класа има 25 ученика, колко ученика са завършили проекта?

Задача 3:
На контролно по математика 30% от учениците са получили оценка “Много добър 5”. Ако общият брой ученици е 40, колко ученика са получили 5-ци?



6. Заключение

Темата за изчисляване на проценти е важна, тъй като ни помага да разберем какво представлява част от нещо цяло. Умението да работим с проценти е необходимо не само в математиката, но и в ежедневието ни. Сега, след като си научил как да изчисляваш проценти, можеш да решаваш задачи и да разбираш по-добре света около нас. За да установиш дали си разбрал всичко, което Математко ти е обяснил, можеш да решиш теста долу, както и да изгледаш видето за процент.

Успех в упражненията!



Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *