|

Изучаван материал по математика във втори клас

Във втори клас, учебната програма по математика започва с основни теми, насочени към развиването на бройните и геометрични умения на учениците. Изучаваният материал по математика във втори клас включва различни методи на обучение, които се фокусират на активно участие, визуализация и практическо приложение на математичните концепции.


1. Ваканцията свърши! – Числата от 0 до 20 (Преговор)

Първата урочна единица включва броене, сравняване на броя на предмети, събиране и изваждане на числата до 20, както и познаване на геометрични фигури. Методите включват работа с учебника, беседа, самостоятелна работа и моделиране.

2. На път – Събиране и изваждане на числата до 20 (Преговор)

Учениците се запознават с мерни единици като килограм, сантиметър, час, лев и стотинка. Практическото приложение на тези мерни единици се изучава чрез решаване на задачи. Методите включват работа с учебника, самостоятелна работа, упражнения и измерване.

3. Отново на училище! – Числата 20, 30, …, 90, 100 (Преговор)

Тук учениците се упражняват в събиране и изваждане с числата 10, 20, 30, …, 100. Познаването на компонентите на събирането и изваждането се улеснява чрез самостоятелна работа, беседа, моделиране и илюстриране.

4. Самопроверка

В тази урочна единица учениците усъвършенстват уменията си чрез самостоятелна работа. Те записват числата до 20 и “кръглите” десетици до 100, броят в прав и в обратен ред, сравняват и изваждат числата. Също така, се въвеждат текстови задачи с едно пресмятане и продължава изучаването на геометрични фигури.

5. Числата от 21 до 100 – Представяне на числата до 100 като сбор от десетици и единици

В тази урочна единица учениците разширяват своите познания, запознавайки се с числата до 100 и представяйки ги като сбор от десетици и единици. Методите включват работа с учебника, беседа и упражнения.

6. Редицата на числата до 100

В тези две урочни единици учениците научават да броят, записват и сравняват числата до 100, разбират мястото им в редицата и представят числата като сбор от десетици и единици.

7. Дециметър. Метър

Учениците запознават мерните единици за дължина – дециметър и метър. Те научават как да ги използват в решаването на практически задачи чрез обяснение, илюстрация, измерване и упражнения.

8. Събиране на двуцифрени числа с едноцифрени и Изваждане от двуцифрени числа

В тези уроци учениците се запознават със събиране и изваждане на двуцифрени числа с едноцифрени. Те усъвършенстват уменията си чрез работа с учебника, демонстрация и обяснение.

9. Събиране и изваждане на числата до 100

Учениците разбират смисъла на събирането и изваждането, пресмятат сборове и разлики, и използват разместителното свойство на събирането. Методите включват работа с учебника, самостоятелна работа, обяснение и моделиране.

10. Скоби. Съдружително свойство на събирането

В тази урочна единица учениците познават и използват скоби и съдружителното свойство на събирането при решаването на различни задачи. Методите включват беседа, демонстрация, упражнения и измерване.

Комбинацията от различни методи и теми предоставя на учениците разностранно и практично изучаване на математиката, което е съществено за развитието на техните математически умения.

11. Събиране на двуцифрени числа с двуцифрени

В този модул учениците се запознават със събирането на двуцифрени числа с двуцифрени. Използват методи като работа с учебника, обяснения и илюстрации.

12. Изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени

Тук учениците се упражняват в изваждането на двуцифрени числа от двуцифрени, като използват различни методи и ресурси като учебник, обяснения и илюстрации.

13. Събиране и изваждане на числата до 100

Учениците продължават да упражняват събиране и изваждане до 100, като използват скоби, ред на действията и свойствата на събирането при решаването на задачи.

14. Обиколка на триъгълник и на правоъгълник

В този модул учениците се упражняват в намирането на обиколка на геометрични фигури като триъгълник и правоъгълник, като използват беседи, демонстрации, измервания и моделиране.

15. Неизвестно събираемо

Тук учениците упражняват намирането на неизвестно събираемо, като използват беседи, демонстрации, обяснения и упражнения.

16. Общуването е цял един свят (Упражнение)

Тук учениците продължават да упражняват събиране и изваждане на числата до 100 без преминаване, като използват свойствата на събирането за намиране на стойността на числови изрази, скоби и съкратен запис на текстови задачи, както и в намирането на обиколка на геометрични фигури.

17. Събиране на двуцифрени числа с едноцифрени

Тук учениците упражняват събиране на двуцифрени числа с едноцифрени, като използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

18. Изваждане на едноцифрени числа от двуцифрени

Тук учениците упражняват изваждане на едноцифрени числа от двуцифрени, като използват различни методи и ресурси като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

19. Събиране на двуцифрени числа с едноцифрени с преминаване

Тук учениците се упражняват в събирането на двуцифрени числа с едноцифрени със събор 100 и сравняването на числови изрази. Използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

20. Изваждане на едноцифрени числа от двуцифрени

Тук учениците се упражняват в изваждането на едноцифрени числа от двуцифрени и сравняването на числови изрази. Използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

21. Събиране на двуцифрени числа с двуцифрени

Тук учениците упражняват събиране на двуцифрени числа с двуцифрени, като използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

22. Изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени

Тук учениците се упражняват в изваждането на двуцифрени числа от двуцифрени, като използват различни методи и ресурси като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

23. Събиране на двуцифрени числа с двуцифрени със сбор 100

В този модул учениците упражняват събиране на двуцифрени числа с двуцифрени, като сборът е равен на 100. Използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

24. Изваждане на двуцифрени числа от 100

Тук учениците се упражняват в изваждането на двуцифрени числа от 100, като използват различни методи и ресурси като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

Тези модули помагат на учениците да развият математически умения и разбиране, като им се предоставят разнообразни методи за учене и упражнения. Всеки модул е направен така, че да продължава да развива важни умения и да подготвя учениците за по-сложни математически концепции в бъдеще.

25. Видове триъгълници според страните

Тук учениците научават да разпознават видовете триъгълници според дължините на техните страни, като използват методи като беседи, илюстрации, обяснения и измерване.

26. Събиране на двуцифрени числа с двуцифрени с преминаване

Тук учениците се упражняват в събирането на двуцифрени числа с двуцифрени със събор 100, като използват различни методи като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

27. Изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени

В този модул учениците упражняват изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени, като използват различни методи и ресурси като работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

28. Светът е сътрудничество и уважение! (Упражнение)

Тук учениците продължават да упражняват пресмятането на устни и писмени сборове и разлики с числата до 100, както и разпознаването на видовете триъгълници според дължините на техните страни. Използват работа с учебника и упражнения.

29. Самопроверка

В този модул учениците упражняват пресмятането на устни и писмени сборове и разлики с числата до 100, както и разпознаването на видовете триъгълници според дължините на техните страни. Те използват самостоятелна работа и устна и писмена проверка.

30. Умножение

Учениците разбират същността на умножението като сбор от равни събираеми и пресмятат произведения, използвайки връзката на умножението със събирането. Използват различни методи като беседи, илюстрации, обяснения и упражнения.

31. Множител. Произведение.

В този модул учениците разбират същността на умножението като сбор от равни събираеми и знаят наименованията на компонентите на действието умножение. Пресмятат произведения, използвайки връзката на умножението със събирането. Използват работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

32. Разместително свойство на умножението

Тук учениците използват разместителното свойство на умножението за представяне на произведението по различни начини и пресмятат произведения, използвайки връзката на умножението със събирането. Използват работа с учебника, обяснения, илюстрации и моделиране.

33. Умножение

Учениците разбират същността на умножението и пресмятат произведения, използвайки връзката на умножението със събирането. Знаят наименованията на компонентите на действието умножение и използват разместителното свойство на умножението за представяне на произведението по различни начини. Използват работа с учебника, моделиране и упражнения.

34. Деление

Тук учениците разбират същността на делението и знаят наименованията на компонентите на действието деление. Използват различни методи като беседи, илюстрации, обяснения и упражнения.

35. Умножение и деление

Учениците разбират същността на делението и знаят връзката между делението и умножението, като я използват при решаването на задачи. Използват работа с учебника, упражнения и моделиране.

36. Умножение с 1

Тук учениците знаят таблицата за умножение с 1 и я използват при решаването на задачи. Използват връзката на умножението със събирането за изграждане на таблицата. Използват методи като беседи, илюстрации, обяснения и упражнения.

37. Деление с 1

Тук учениците знаят таблицата за деление с 1 и я използват при решаването на задачи. Използват връзката между умножението и делението за изграждане на таблицата за деление. Използват методи като беседи, илюстрации, обяснения, упражнения и моделиране.

38. Умножение с 2

Тук учениците знаят таблицата за умножение с 2 и я използват при решаването на задачи. Използват връзката на умножението със събирането за изграждане на таблицата. Използват методи като беседи, илюстрации, обяснения, упражнения и моделиране.

39. Деление с 2

Тук учениците знаят таблицата за деление с 2 и я използват при решаването на задачи. Използват връзката между умножението и делението за изграждане на таблицата за деление. Използват методи като беседи, илюстрации, обяснения, упражнения и моделиране.

Тези модули продължават да развиват математическите умения на учениците, като им предоставят възможност за практическо прилагане на изучените концепции. Упражненията и разнообразните методи на обучение играят важна роля за развитието на учениците в математика.

40. Умножение с 3

В този модул учениците знаят таблицата за умножение с 3 и я използват при решаването на задачи. Използват различни методи като беседи, илюстрации, обяснения, упражнения и моделиране.

41. Деление с 3

Учениците знаят таблицата за деление с 3 и я използват при решаването на задачи. Използват връзката между умножението и делението за изграждане на таблицата за деление. Работят с учебника, илюстрират ситуации, обясняват концепции и упражняват уменията си.

42. Умножение и деление (Упражнение)

Учениците знаят таблиците за умножение и деление с 1, 2 и 3 и ги използват при решаването на задачи. Освен това, знаят значението на „пъти повече“ и „пъти по-малко“ и ги използват при решаването на задачи. Работят чрез моделиране, илюстриране, беседа и упражнения.

43. Деление с 4

Учениците се запознават с таблицата за деление с 4 и я използват при решаването на различни задачи. Упражненията включват работа с учебника, илюстриране, обяснение, упражнения, моделиране и измерване.

44. Съдружително свойство на умножението

Учениците разбират съдружителното свойство на умножението и го прилагат при решаването на различни задачи. Методите на обучение включват работа с учебника, илюстриране, обяснение, упражнения и моделиране.

45. Ред на действията

Учениците усвояват и спазват реда на действията при намирането на стойността на числов израз. Методите на обучение включват беседа, илюстриране, обяснение, упражнения и моделиране.

46. Умножение и деление с 5

Учениците усвояват таблицата за умножение с 5 и я използват при решаването на задачи. При изучаването на тази тема се използват беседа, илюстриране, обяснение, упражнения и моделиране.

47. Усъвършенстване на знанията за таблиците за умножение и деление с числата от 1 до 5 (Упражнение)

Учениците развиват своите умения за използване на таблиците за умножение и деление в различни ситуации. Методите на обучение включват работа с учебника, упражнения и моделиране.

48. Умножение и деление с числата до 6, 7

Учениците разширяват своите знания за умножение и деление до числата 6 и 7, като използват същите методи за учене и прилагат вече придобитите умения.

Методи на обучение:

– Работа с учебника: Използването на учебния материал е основна част от учебния процес. 

– Илюстриране: Визуалната помощ е от съществено значение за разбирането на математическите концепции.

– Беседа и обяснение: Директния контакт с учителя позволява на учениците да задават въпроси и да разясняват непонятни моменти.

– Упражнения: Редовните упражнения помагат за утвърждаване на знанията и уменията на учениците.

– Моделиране: Използването на конкретни ситуации и материали за представяне на математическите концепции прави ученето по-достъпно и разбираемо.

49. Умножение и деление с числата от 8 до 10

Учениците усъвършенстват знанията си за умножение и деление, разширявайки ги с числата от 8 до 10. Методите на обучение включват работа с учебника, упражнения, моделиране и измерване.

50. Умножение и деление с числата до 9

Учениците продължават да развиват своите умения с умножение и деление, включително с числата до 9. Методите на обучение се фокусират върху работа с учебника, упражнения, моделиране и измерване.

51. Умножение и деление с числата до 10

Учениците усвояват таблицата за умножение и деление с числата до 10 и прилагат тези знания в различни математически задачи. Методите на обучение включват работа с учебника, моделиране, упражнения и измерване.

52. Умножение и деление с нула

Учениците учат как да умножават и делят с нула и как да използват тези операции в различни ситуации. Методите на обучение се фокусират върху работа с учебника, моделиране, илюстриране, обяснение и упражнения.

53. Мерни единици за време

Учениците се запознават с различните мерни единици за време като минута, денонощие, седмица, месец и година. Методите на обучение включват работа с учебника, беседи, обяснение и упражнения.

54. Самопроверка

Учениците развиват своите умения за самостоятелна работа и самопроверка, като решават разнообразни задачи свързани с аритметични действия, геометрични фигури и мерни единици. Самостоятелната работа е фокусирана върху решаване на съставни текстови задачи, намиране на неизвестни събираеми и множители, както и приложение на знанията за мерните единици за дължина и време.


Заключение:

През втория учебен срок, второкласниците изграждат стабилна основа в математиката, като усвояват разнообразни теми и развиват важни умения за решаване на задачи. Посредством работа с учебника, упражнения, моделиране и различни методи на обучение, те придобиват увереност и компетентност в областта на аритметиката и измерванията. Тези знания и умения ще им бъдат от полза в по-нататъшното им образование и в решаването на различни практически задачи в ежедневието.


Числата до 100. Събиране и изваждане:

   – Учениците разширяват своите познания до двуцифрени числа и усвояват аритметичните действия събиране и изваждане.

   – Те прилагат свойствата на събирането за рационално смятане и намират неизвестни събираеми.

   – Методите на обучение включват работа с учебника, беседи, упражнения и моделиране.


Умножение и деление:

    – Учениците умножават и делят с числата от 1 до 10, развивайки своите умения и прилагайки свойствата на умножението и връзката между умножението и делението за рационално смятане.

    – Те също така намират неизвестни множители, решават текстови задачи и намират обиколката на някои геометрични фигури по два различни начина.

    – Методите на обучение включват работа с учебника, беседи, упражнения и моделиране.


През втория учебен срок, второкласниците продължават да развиват и усъвършенстват своите математически умения в областта на аритметиката и геометрията. Посредством разнообразни методи на обучение и практически упражнения, те се снабдяват със знания и умения, които ще им бъдат от полза не само в училище, но и в реалния живот. Развитието на математическата грамотност в този ранен етап е от съществено значение за техния академичен успех и бъдещата им професионална реализация.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *