|

Задачи със съставни фигури

Време е за ново приключение, приятели! Днес ще се учим да решаваме задачи със съставни фигури. Звучи малко сложно, но всъщност е много интересно!

Най-важното е да си обясним думичката “съставна” фигура. Ами това е фигура, която е съставена от поне две фигури и си нямаме отделна думичка за нея. За да решим задачата, първо трябва да разпознаем фигурите, от които е съставена.

Примери за съставни фигури

Да разгледаме сега няколко примера, за да разберем ще е то “съставна” фигура.

Това е една много простичка съставна фигура, но с нейна помощ ще опишем правилата за намиране на обиколка и лице на съставна фигура.

Тази червена фигура може би ти напомня на парченце от игра за подреждане на пъзел? Тя също ще е наш помощник в днешния урок!

За да е още по-забавно, ще имаме и тази интересна зелена фигура, която има формата на буквата “Н”.

Разделяне на съставна фигура

Първата и много важна стъпка е да разделим нашата съставна фигура на такива фигури, които вече познаваме и можем да намираме тяхната обиколка и лице. Колкото по-големи ставате, все повече ще стават фигурите, които познавате и можете да извършвате изчисления с тях.

Ето я и нашата първа фигура! Можем да си представим, че една хоризонтална вътрешна линия я разделя на два правоъгълника.

Някой може да реши да раздели фигурата с вътрешна вертикална линия, като така ще получим правоъгълник и квадрат.

Няма да се изненадам, ако пък си представите, че фигурата се е получила, като от един голям правоъгълник е отрязано парченцето в горния ляв ъгъл! С пунктирна линия е показано как допълваме нашата фигура до един голям правоъгълник.

Намиране на обиколка на съставна фигура

Да разгледаме сега нашата фигура и да помислим как можем да намерим нейната обиколка.

След като ще пресмятаме обиколка на фигура, ще са ни нужни и размери!Това са размерите, които знаем.

Забеляза ли, че не са показани всички размери? Това съвсем не е случайно, очаква се, че ще се досетим сами за останалите.

Да открием първо дължината, означена с въпросителен знак. Ако към нея прибавим отсечката, която е равна на означената в зелено 10 см отсечка, ще получим точно 20 см!

Тогава нейната дължина е равна на 20-10=10 см

Остана ни само още един размер да изчислим. Тук отново ще си представим, че сме преместили нашата отсечка, дълга 5 см, точно под търсената дължина. Така намираме, че тя е 10-5=5 см.

Вече имаме всичко нужно, за да пресметнем нашата обиколка:

P=20+10+10+5+10+5=60 см.

Намиране на лице на съставна фигура

Сега ще проверим дали наистина се получава едно и също лице на нашата фигура, ако я разделим по всеки от трите начина!

Намираме поотделно лицата на двата правоъгълника, които сме номерирали с числата 1 и 2. За целта използваме формулата за намиране на лице на правоъгълник: S=a.b

S1=10.5=50 кв.см

S2=20.5=100 кв.см

Sпр.=S1+S2=50+100=150 кв.см

Същата съставна фигура можем да разделим по друг начин, като този път получим един правоъгълник и един квадрат. Да си припомни и формулата за намиране на лице на квадрат: S=a.a

Нека намерим техните лица поотделно и да видим дали ще получим същото лице, когато ги съберем след това.

S1=10.5=50 кв.см

S2=10.10=100 кв.см

Sпр.=S1+S2=50+100=150 кв.см

Хайде сега да си представим, че от големият зелен правоъгълник, трябва да отрежем правоъгълникa горе вляво. Тогава лицето на нашата съставна фигура ще е равна на разликата на двете лица.

S1=20.10=200 кв.см

S2=10.5=50 кв.см

Sпр.=S1-S2=200-50=150 кв.см

Получихме едно и също лице на нашата съставна фигура и по трите начина, за които се сетихме да я разделим! Ако пресмятаме правилно лицата на фигурите и сме разделили първоначалната фигура на подходящите фигури, задачата гарантирано е правилно решена!

Още примери с намиране на лице на съставна фигура

Да се върнем към нашата втора съставна фигура, която прилича на парченце от пъзел! Можем да си представим, че тя е съставена от два еднакви правоъгълника. Ако намерим лицето на единия и го умножеим по две, ще решим задачата.

S1=S2=18.8=144 кв.см

Sпр.=2.S1=2.144=288 кв.см

Последната фигура от днешния урок е съставена от три правоъгълника, два от които са еднакви (№1 и №3). Важно е да пресметнем правилно широчината на правоъгълник №2. Тя е равна на 44-2.17=44-34=10 см.

Хайде да пресметнем нейното лице:

S1=S3=44.15=660 кв.см

S2=30.10=300 кв.см

Sпр.=2.S1+S2=2.660+300=1320+300=1620 кв.см

Време за още упражнения! Опитай да решиш задачите от теста!

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *